Malmö – Olaglig affischering ska polisanmälas

Uppdaterad
Publicerad

Malmö stad ska ta till hårdare metoder mot olaglig affischering. Arrangörer, föreningar och företag som affischerar på exempelvis lyktstolpar och papperskorgar ska nu polisanmälas.

Förra året revs det ner 18000 olagligt uppsatta affischer i Malmö och på stadshuset har man nu tröttnat på det här.

– Vi tänker undersöka möjligheten att komma tillrätta med den olagliga affischering som har ökat oerhört under de senaste åren i Malmö. Vi uppfattar det som ett stort problem både för oss som ska hålla den här staden snygg och ren och för Malmöborna, säger Bo Andersson, drift och underhållschef på gatukontoret, Malmö stad.

Saneringen av olaglig affischering är dyr och kommunen lägger ut stora belopp årligen.

– I ren arbetslön för de som sitter och skrapar loss affischerna rör det sig om ungefär en miljon kronor per år, säger Bo Andersson, drift- och underhållschef på gatukontoret, Malmö stad.

Redan denna vecka kommer kommunen att lämna in en polisanmälan, ett pilotfall. Vilken organisation eller företag som kommer att anmälas vill kommunen inte uppge än.

– Vi tror väl inte att vi kan få stopp helt på den olagliga affischeringen, men vi hoppas kunna hejda utvecklingen på den, säger Bo Andersson på gatukontoret.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.