Klockan 21.28 larmades polisen till Industrigatan i norra Kristianstad efter en hög smäll. När poliserna kom till platsen fann de en bil med stora skador.
– Patrullen misstänker att den har exploderat, eftersom det inte verkade finnas några naturliga orsaker till skadorna, säger polisens presstalesperson Fredrik Bratt.
Inga personer fanns i närheten av bilen när polisen kom till platsen. Ett stort område har spärrats av i väntan på nationella bombskyddet.
– Bombteknikerna ska kontrollera att det inte finns något föremål kvar på bilen, innan polisens tekniker ska undersöka den, säger polisens presstalesperson Fredrik Bratt.
Finns det någon fara för allmänheten?
– Det ska det inte vara och det här är ett industriområde där det inte rör sig så många personer just nu.