Kammaråklagare Jeanette Sprimont går inte in på varför hon på tisdagen beslutade anhålla den 44-årige mannen på sannolika skäl misstänkt för mord.
– Nej. Misstankarna mot honom är relativt nya och det är en del saker som vi måste få jobba vidare med i fred, säger hon.
Den misstänkte åtalades nyligen för ett mordförsök i Stockholm. I september förra året ska han ha knivhuggit en man på en toalett på Södermalm. Offret träffades av minst 13 hugg och fick livshotande skador.
Den rättegången hålls i Stockholms tingsrätt nu på fredag. Någon samordning med mordfallet i Malmö sker inte men Sprimont räknar med att innan dess ha begärt 44-åringen häktad för mord. Häktningsförhandlingen sker då per videolänk.
– Han förnekar all inblandning i den här händelsen och säger att han är oskyldig, säger mannens advokat Jonas Granfelt om mordet i Malmö.
Offret hittades död på en trappavsats till Pauli gymnasium morgonen den 9 november. Han hade utsatts för kraftigt våld.
Mannen identifierades som en 53-årig hemlös som ofta övernattade på trappavsatsen. De som bor i kvarteret hörde honom ibland sjunga på kvällar och nätter.