Nästa rovdjur på väg till Skåne – Snart är tvättbjörnen här

Uppdaterad
Publicerad

Det skånska försöket att spåra mårdhundar med övervakningskameror har pågått i två månader nu.

Vi följde med och vittjade en av kamerorna och fick då veta att Skåne riskerar att få in ännu ett främmande rovdjur från Danmark.

Vid Lödde å utanför Kävlinge sitter en av länsstyrelsens kameror. Senast den tömdes på bilder var för två veckor sedan.

– Det här är en utmärkt biotop för mårdhundar. Nu ska jag kontrollera kameran och se om det har blivit några bilder på mårdhund, säger Göran Frisk som är fältarbetare i Mårdhundsprojektet

Skälet till att vilja stoppa mårdhund från att sprida sig från Danmark är att den bär på den dödliga dvärgbandmasken.

– Kameran reagerar på rörelse och vi riktar den mot en punkt där vi häller ut sekret från amerikansk gråräv, något som ska locka till sig mårdhunden, säger Göran Frisk.

Men hittills har det glädjande nog inte fastnat en enda mårdhund på bild utan mest ekorrar och harar.

Nu ska 20 kameror till sättas upp utmed Öresundskusten, från Foteviken i söder till Domsten i norr.

Samtidigt visar motsvarande kartläggning i Danmark att ännu ett främmande rovdjur riskerar att ta sig in i Sverige.

– Danskarna har många mårdhundar på sina foton, men de har ännu fler tvättbjörnar och det var något vi inte hade räknat med. Tvättbjörnen hör verkligen inte hemma i Sverige, säger Nils Carlsson, rovdjursansvarig på länsstyrelsen.

Mårdhunden spreds från Ryssland. Tvättbjörnen har invandrat från USA till Tyskland.

– Amerikanska soldater som bosatte sig i Tyskland efter andra världskriget tog med sig tvättbjörnar som en slags nationalklenod. I Tyskland finns numera över en miljon tvättbjörnar och sedan har de alltså börjat ta sig in i Danmark, säger Nils Carlsson, rovdjursansvarig på länsstyrelsen.

Båda djuren står nu på gränsen till Skåne. Tvättbjörnen skulle ställa till samma skada som mårdhunden, så frågan är vem som är värst?

– Det är svårt, men jag får nog säga mårdhunden. Den förökar sig så otroligt snabbt, säger Nils Carlsson, rovdjursansvarig på länsstyrelsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.