Här kommer kylan till Nyhamnen i Malmö

Publicerad

Fjärrvärmenätets okända tvillingbrorsa, fjärrkylan, byggs just nu ut i Malmö. Ett system som kommer att bli allt vanligare i framtiden, enligt energibolaget Eon.

Under våren ska Eon koppla ihop fjärrkylanäten i Västra Hamnen och i Nyhamnen. Just nu pågår arbetet med sträckan mellan Hjälmarkajen och Skeppsbron.

– Fjärrkyla är något som kommer i framtiden. En så kallad komfortkyla som behövs i butiker och bostäder. Vilket behövs för att hantera varmare somrar framöver, säger Peter Hjalmar, regionchef Eon Sverige.

Gigantisk rör-orm

Just nu har man borrat 23 meter under hamninloppet in till Malmö. Gångbanor och delar av vägbanan av avstängd.

– Hela rörlängden består av ett 20-tal 12 meterslängder som är ihopsvetsade och blidar tillsammans ett 250 meter långt rör, säger Ingrid Redin, projektledare Eon.

All manöverera ett gigantiskt rör på på just 250 meter i tät bebygelse har haft sina utmaningar. Till slut fyllde man röret med luft och lät det flyta  i hamnbassängen.

– Vi hoppas att få allt klart till i maj, säger Peter Hjalmar.

Peter Hjalmar och Ingrid Redin på Eon Sverige säger att fler och fler kommer att vara intresserade av fjärrkyla i framtiden. Både i industrier, affärer och i fastigheter. Foto: Johan Dernelius

Detta är fjärrkyla:

Ett kylsystem som omfattar byggnader med kylbehov för luftkonditionering sommartid.

Främst ansluts byggnader med kontors- och affärslokaler, och kylan distribueras i form av cirkulerande kallt vatten (+5–7 °C) eller av en isblandning (0 °C) i markförlagda ledningar.

Något varmare vatten, +14–16 °C, returneras till en kylanläggning för central kylning med kompressor- eller absorptionskylaggregat. Även naturligt kallt sjö- eller havsvatten, s.k. frikyla, kan användas för central kylning.

Källa: NE.SE

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.