Nymölla bruk förbereder sig för att gå upp i full prodution, sedan vattennivån i Ivösjön stigit. Foto: Nymölla Bruk

Nymölla bruk snart i full drift igen

Uppdaterad
Publicerad

Pappersbruket Nymölla bruk kan snart återgå till full produktion, efter att ha gått på halvfart sedan början av oktober.

Bruket använder sjövatten vid tillverkningen av papper, och den rekordlåga vattennivån i Ivösjön i höstas tvingade bruket att minska produktionen. 

Nu har vattnet stigit, vilket gör att bruket snart kan återgå i full produktion. 

– Vi måste säkerställa att nivån håller i sig. Att sätta igång en fabrik som den här är inte bara att trycka på en knapp, säger fabrikschefen Michael Lindeman. 

– Det är väldigt mycket förberedelser som vi håller på med. En del utrustning har stått stilla ganska länge och måste värmas upp.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.