Polis utbildas i romsk kultur

Publicerad

Skånepolisen ska nu utbildas om romers historia och livsvillkor. Syftet är att tvätta bort de fördomar som är kopplade till romer samt skapa ett större förtroende för polisen bland romer.

– I slutändan ska det leda till att vi förhoppningsvis skapar en vi-känsla här i stan, där alla inkluderas, säger  Mujo Halilovic, verksamhetschef på Romskt informations- och kunskapscenter i Malmö.

I våras fick samtliga ledningsgrupper inom Skånepolisen i läxa att läsa boken ”Den mörka och okända historien ” – en vitbok om övergrepp och kränkningar av romer under 1900-talet”. Och under hösten 2014 och våren 2015 kommer kommer polisen delta i föreläsningar och dialogmöten med Romskt informations- och kunskapscenter.

– Var och en måste våga erkänna för sig själv att man faktiskt har fördomar, stereotyper eller myter med sig i sitt liv från en historisk bakgrund, säger polismästaren Ulf Sempert.

Ett samarbete inleddes mellan romer och polisen 2009, men det tog ny fart efter avslöjandet förra året om polisens registrering av romer.

Känns det olusting att jobba med polisen efter avslöjandet med registret?

– Nej, absolut inte. Vi måste omdefiniera ”vi:et” och  inkludera alla oavsett vilken bakgrund eller sexualitet vi har, säger Mujo Halilovic.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.