En man i 20-årsåldern larmade själv polisen under måndagskvällen och uppgav att han skadats i en skottlossning. Efter ett kort förhör med mannen kunde han föras till sjukhus och området där mannen påträffades spärrade av för en brottsplatsundersökning.
– Det är ett svårutrett ärende. Dels är det svårt att fastställa exakt var skottlossningen ska ha ägt rum och dels vem som avlossat ett vapen, säger Nils Norling.
Den skottskadade mannen fördes till sjukhus för vård och hans skador bedöms enligt polisen som allvarliga, men ej livshotande.
Kan själv ha skjutit
Polisen misstänker nu att mannen själv kan kan ha avlossat vapnet och att att det handlar om ett vådaskott.
– Vi utreder dels en misstänkt grov misshandel och dels ett misstänkt grovt vapenbrott där den skottskadade mannen är misstänkt. Vi kan inte utesluta att han åsamkat sig skadorna själv, säger polisens presstalesperson Nils Norling.