Självrapporterade brott går ner i Skåne – lägsta siffran på sex år

Uppdaterad
Publicerad

Enligt årets rapport från brottsförebyggande rådet går den självrapporterade brottsligheten ner. I Skåne har andelen gått ner sedan 2016.

– Jag tror att det har blivit mycket bättre här, säger Yadollah Jadidi, som bor på Hermodsdal i Malmö.

Brottsförebyggande rådets årliga rapport visar att den självrapporterade brottsligheten gått ner för tredje året i rad. I Skåne är det dessutom den lägsta siffran sedan undersökningen började göras på nuvarande sätt.

Samtidigt låg polisområde Syd högst gällande upplevd otrygghet i BRÅ:s trygghetsmätning från 2021.

”Viktigt att lyssna”

Emelie Holst är en av utredarna bakom rapporten om självanmäld brottslighet.

– Även om otrygghet och oro inte nödvändigtvis behöver hänga ihop med den faktiska utsattheten så är det något som ändå måste tas på allvar, säger hon.

Hör Malmöbornas reaktion på rapporten samt BRÅ:s förklaring i klippet.

Självrapporterade brott i Skåne

2016: 23 %

2017: 24 %

2018: 25,5 %

2019: 23,4 %

2020: 21,3 %

2021: 21 %

Källa: BRÅ

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.