Maria Landgren, vaccinationssamordnare i Region Skåne. Foto: TT

Vaccinförseningen: Vårdpersonal i Skåne får vänta

Uppdaterad
Publicerad

Läkemedelsbolaget Astra Zenecas besked att leveranserna av covidvaccin försenas innebär cirka 300 000 färre doser än väntat till Region Skåne. Nu prioriteras de äldre, medan vårdpersonal får vänta längre på vaccin.

Astra Zeneca har meddelat att bolagets utlovade leverans av covidvaccin till EU mer än halveras fram till sommaren. Skälet är att USA, Storbritannien och Indien, där Astra Zeneca har tillverkning av vaccinet, har infört ett exportförbud.

– Det är verkligen jättetråkigt, det är en mycket kraftig minskning, säger Maria Landgren, vaccinsamordnare i Region Skåne.

Under veckan planerade Region Skåne för att öka vaccinationstakten och ge både Pfizer och Astra Zeneca i primärvården, men nu får Skåne drygt 300 000 doser mindre än beräknat.

– Nu får vi prioritera de som är 65 år och äldre och patienter som har dialys eller personer som har genomgått en transplantation. Däremot får vårdpersonal och boende och personal på LSS-boenden vänta, säger Maria Landgren.

Hoppas ändå hinna med alla till halvårsskiftet

Trots detta är ambitionen fortfarande att hinna vaccinera alla vuxna i Skåne till halvårsskiftet.

– Nu förskjuts allting, men nästa vecka kan det komma ett annat besked om vaccinleveranser, så vi hoppas fortfarande, säger Maria Landgren.

Flera länder har pausat användningen av Astra Zenecas vaccin efter rapporter om att vaccinerade personer har fått blodproppar, men det är inte klarlagt att det beror på vaccinet och Region Skåne kommer att följa det svenska läkemedelsverkets rekommendation.

– Vi kommer att ge Astra Zenecas vaccin i alla åldersgrupper, säger Maria Landgren, vaccinsamordnare i Region Skåne.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.