Värdedepårånet i Bröndby – Två skåningar häktade i Danmark

Uppdaterad
Publicerad

Två Malmöbor, 25 och 19 år, häktades på torsdagen av en domstol i Glostrup i Köpenhamnsområdet för inblandning i kuppen mot en värdedepå i Bröndby i augusti förra året.

De två greps nyligen i Malmö och förnekar brott, uppger åklagaren Helene Schröder.

De är häktade till den 22 december. Därmed är nu sammanlagt 16 personer, flera av dem svenska medborgare, häktade för inblandning i rånet.

Gärningsmännen kom över omkring 60 miljoner danska kronor.

Polisen har funnit cirka 4 miljoner kronor av bytet, nedgrävt i en trädgård i Odense. I samband med detta har en kvinna dömts till två års fängelse för häleri.

Hennes tidigare pojkvän är bland de häktade.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.