Brand nära tågspåret i Hästveda stoppade tågtrafiken

Uppdaterad
Publicerad

Räddningstjänsten begärde ett tågstopp efter att en brand brutit ut i ett gammalt godsmagasin i Hästveda under onsdagskvällen. Magasinet låg nära järnvägen och lågorna närmade sig tågledningarna, skriver polisen på sin hemsida.

Larmet om branden kom vid 20.40-tiden på onsdagskvällen. Branden var fullt utvecklad och räddningstjänsten lät fastigheten brinna ner under kontrollerade former.

– Just nu är det väldigt lugnt, huset kommer att brinna ner, säger Tommy Sundqvist, larmoperatör på räddningstjänsten i nordöstra Skåne.

Han bekräftar att inga personer befann sig i huset, som är ett gammalt godsmagasin. Polisen uppger att det inte finns någon spridningsrisk eller uppgifter om personskador.

Branden ledde till ett tågstopp mellan Hässleholm och Osby. Vid 22-tiden hävdes stoppet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.