Årets Nobelmiddag skapas av Klas Lindberg

Uppdaterad
Publicerad

Mästerkocken Klas Lindberg från Åseda blev OS-guldmedaljör med Svenska Kocklandslaget 2012, men nu kan han också kalla sig Nobelkock.

Klas Lindberg håller just nu på att förbereda sig för den stora Nobelmiddagen som går av stapeln på onsdag i Blå hallen i Stockholms stadshus.

– Det är stort. På något sätt har jag drömt om att få laga en Nobelmiddag, men att det skulle komma såhär snabbt det trodde jag inte. Det är jättespännande, säger Klas Lindberg.

Klas Lindberg är extra glad för att han lyckats hålla menyn efter hur han själv vill ha den och låtit sig påverkas för mycket av sin omgivning.  

– Det är många som tycker och tänker om hur det ska vara och det finns traditioner som spelar in också. Men i det här fallet så är det precis min typ av mat, säger Klas Lindberg.

Du är ju smålänning, hur mycket Småland blir det i middagen?

– Hyggligt småländskt, tycker jag och det känns gott att säga. Jag gillar mat som är rejäl och riktig, med bra råvaror och mycket skandinaviskt ursprung och där är vi faktiskt. Jag är jättetacksam för att menyn faktiskt blev som den blev, säger Klas Lindberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.