Magnetkameran används för att ta bilder på kroppens inre organ. Undersökningen är lång och många av de 600 barn som årligen undersöks i Kronoberg tycker att proceduren är läskig.
– De vet inte vad som ska hända, det är trångt och otäckt. Och så är det ett högt ljud, säger Nina Heinrich, barnsjuksköterska på Växjö centrallasarett.
Öva sig i lugn och ro
Skärrade barn kan ha svårt att ligga still de 30-45 minuter undersökningen tar, vilket kan leda till att fotograferingen misslyckas. När Nina Heinrich och de andra på avdelningen behövde hitta ett sätt att förbereda barnen, kom de på att de kunde använda en gammal omgjord lektunnel. Med hjälp av ett inspelat ljud kan barnen numera öva sig i lugn och ro.
– Det låter som en gitarr, säger sexårige William Molin om ljudet. Han är inlagd för provtagning sedan tre veckor tillbaka, då det upptäcktes att han hade en ovanlig njursjukdom.
Bättre resultat nu
Enligt personalen går magnetkameraundersökningen ofta betydligt smidigare numera.
– Barnen är mer förberedda när de gå ner, de är nöjda. Ju bättre bild de har av hur det ska gå till, desto bättre och snabbare går undersökningen, säger Nina Heinrich.
Karin Avenäs
karin.avenas@svt.se