Under tiden menar ledningen för Region Kalmar län att de patienter som behöver träning i vatten ska åka buss till Borgholm eller Oskarshamn.
– Jag förstår att det kommer att vara besvärligt under den här perioden, när man måste resa, säger Johan Rosenqvist som är hälso-och sjukvårdsdirektör i Region Kalmar län.
Lämna plats för cancervård
Behandlingsbassängen stängs för att nya lokaler för strålbehandling av cancerpatienter ska byggas på samma plats. Tills det nya kommunala badhuset, där regionen ska hyra in sig, står klart om ytterligare tre år blir det ett glapp, och alternativet är att bussa patienterna till annan ort under tiden.
– Det är det alternativ som finns, säger Johan Rosenqvist.
Han menar att regionen ändå kommer att upprätthålla en god vård för de drabbade.
– Det är jag helt övertygad om. Vi kommer att se till att det blir så få inskränkningar som möjligt, men det kommer att bli annorlunda naturligtvis, säger Johan Rosenqvist.