Biskop Sven Thidevall – Sista predikan i Växjö stift

Uppdaterad
Publicerad

På söndagen predikade Sven Thidevall för sista gången som Biskop i Växjö stift.

Det är efter en turbulent vår som Sven Thidevall den sista juni lämnar sin tjänst som Biskop i Växjö stift. Att allt inte stod rätt till i Växjö stift uppdagades när Biskopen hamnade konflikt med en kvinnlig kollega. Sven Thidevall fick lämna sin tjänst och gjorde alltså på söndagen sin sista predikan i Växjö.

Saker kunde gjorts bättre

– Jag är ingen fullständigt perfekt människa på något sätt. Det är klart det finns saker som jag skulle vilja ha ogjort eller gjort på ett annat sätt, men egentligen tror jag inte att det hade förändrat särskilt mycket, säger Sven Thidevall till Smålandsnytt.

– Det finns ju i personliga möten saker som man kunde gjort på ett bättre sätt framför allt, avslutar han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.