Brist på familjehem i Småland

Uppdaterad
Publicerad

Kommuner i Småland sliter med för få familjehem vilket gör att ungdomar ibland tvingas stanna på institutioner i upp till sex månader.

Familjen Salomonsson har varit familjehem i ungefär två år och har idag fyra ungdomar de tar hand om.

– Jag jobbade inom handikappomsorgen på ett korttidsboende och blev ledsagare för en tjej som behövde en kontaktfamilj och då blev det naturligt att vi diskuterade det, säger Helena Elmlund-Salomonsson om beslutet att bli familjehem.

Men många familjer tvekar och det råder stor brist på familjehem i hela Småland. Detta gör att en del barn hamna på institutioner där de kan bli sittande i upp till ett halvår.

– Drömmen vore ju att ha en bank med familjer, alltså fler än vi behöver och att vi slapp att leta varje gång det uppstår behov, säger Gunnel Norén som är enhetschef på Växjö kommun.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.