Fortunagården Lex Sara-anmäls

Uppdaterad
Publicerad

Det finns brister i tillsynen vid LVM-hemmet Fortunagården i Värnamo, där en kvinna omkom efter en misstänkt överdos i höstas. Det slår huvudmannen för hemmet SIS (Statens institutionsstyrelse fast) och gör nu en Lex Sara-anmälan.

Fortunagården har tidigare anmälts till institutionen för vård- och omsorg (IVO). Flera kvinnor som vårdas vid hemmet och anhöriga har vittnat om att det är för lätt att ta in droger, att kontrollerna är bristfälliga.

Heroin

Den kvinna som avled av en misstänkt överdos hittades på sitt rum och jämte kroppen låg heroin, en tändare och en foliebit. Enligt ISS anmälan så ”finns det en risk att tillsynen har försämrats vid boendet på grund av det frekventa bytet av personal på intagningsenheten”. Man skriver också; ”en bättre tillsyn av kvinnan hade kunnat leda till ett annat händelseförlopp.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.