Hyresgästen Maria, som vill vara anonym, bor i en trea på 75 kvadratmeter i Växjö. Sedan i våras har hon ett syskonpar boende hos sig. En pojke på 14 år och en flicka som är 17 är familjehemsplacerade där.
– De är lugna, har var sitt rum och det funkar bra mellan oss, säger Maria till Hem & Hyra.
I familjehem bor barn som av någon anledning inte kan bo hos sina biologiska föräldrar.
Fick uppsägningsbesked
När hyresvärden fick reda på att barnen bodde hos henne fick hon först en varning och blev sedan uppsagd på grunden att hon ”bedriver familjehemsverksamhet”, vilket enligt CA Fastigheter går stick i stäv med hyresavtalet.
Enligt bostadsbolaget så innebär det en olägenhet för dem att Maria har familjehemsplacerade barn eftersom det skulle upplevas stötande av andra hyresgäster.
– Först blev jag arg, sedan besviken och ledsen. Jag förstår inte varför, vi stör ingen. Syskonen går i skola och jag jobbar och vi brukar lägga oss tidigt, säger Maria till tidningen.
Enligt hyreslagen ska bostäder inte användas för andra ändamål än boende. Hyresgäster får heller inte ha utomstående i sin lägenhet om det skulle innebära några men för hyresvärden.
Hyresgästföreningen kritisk
Nu ska ärendet prövas i hyresnämnden och Maria lugnas av att hon har Hyresgästföreningen på sin sida.
Enligt Chadi Elazzeh som är jurist på Hyresgästföreningen Sydost så används lägenheten som just bostad för Maria och barnen, de är inte trångbodda och det har inte inneburit något större tillflöde av besökare.
Barnen innebär enligt Hyresgästföreningen inga men för CA Fastigheter.
– Jag har inte hört talas om något liknande. Det är en märklig grund för uppsägning, jag förstår inte hur det kan vara en olägenhet att ha två barn boende hos sig i en lägenhet av den här storleken, säger Chadi Elazzeh.
CA Fastigheter har omkring tusen lägenheter i Växjö.
Regionchefen, Claus Holmgren, säger till SVT att bolaget vill att hyresmänden prövar om familjehem ska ses som verksamhet som går utanför ramen för bostadens ändamål. I övrigt vill han inte lämna några kommentarer men skriver i ett mail till SVT Nyheter Småland:
– Uppsägningen var en följd av att grannarna klagade på störningar på grund av familjehemsverksamheten. Nu har det varit störningsfritt sedan uppsägningen. CA Fastigheter överväger därför att återta uppsägningen.
Ärendet är planerat att tas upp i hyresnämnden i början på december.