Gå direkt till textinnehållet

Cykel – Favoriten Larsson slutade tvåa i SM

Uppdaterad
Publicerad

Gustav Larsson från Gemla utanför Växjö ledde när halva loppet av tempoloppet vid SM återstod men i mål var han 25 sekunder efter skrällen Fredrik Ericsson, Team Cykelcity.

Gustav Larsson var ändå ganska nöjd efter sin andraplats.

– Visst hade jag hoppats på att vinna men Ericsson var snabbare. Men det är ju om en och en halv månad formen ska vara på topp, inte nu. Tyvärr så var inte asfalten den bästa, ett par gånger var jag nära att åka av cykeln, sade han efter loppet.

Fredrik Ericsson satte sina OS-klara konkurrenter på plats. Han var tvåa efter halva distansen, nio sekunder efter loppets favorit Gustav Larsson. Men de sista 25,5 kilometerna var han rejält mycket snabbare än Larsson. I mål skiljde drygt 25 sekunder till Ericssons favör.

Någon biljett till OS vågade han inte hoppas på efter skrällsegern.

– Nej, nej, nej. Larsson och Lövkvist är bättre än vad jag är. Jag hade laddat för detta lopp under hela året medan de har tävlingar som är mycket viktigare för dem, sade han.

SM i Falun, tempo

1) Fredrik Ericsson, Cykelcity, 1.06:14,

2) Gustav Larsson, Skoghall, +0.25,3,

3) Thomas Lövkvist, Cykelcity, +0.33,7,

4) Johan Lindgren, do, +2.04,

5) Marcus Ljungqvist, Falun, +2.30,7.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.