Foto: Scanpix

Det småländska köket under matrevolution

Uppdaterad
Publicerad

Nu bildas Smålands och Ölands Gastronomiska Akademi som ska främja den regionala matkulturen.

Upplysa om möjligheter med maten, exempelvis att ta hand om äpplena i trädgården så den inte behöver ligga och ruttna, Sten Janér, Matlandet ambassadör i Småland.

Småländsk mat är under förändring, kroppkakor, isterband, ostkaka och raggmunk är förra seklets mattraditioner. Men nu har vi lärt oss nya saker och kanske återupptäckt våra råvaror på nytt, detta menar Sten Janér, ”matlandet” ambassadör i Småland.

– En matkultur förändras ju hela tiden med genom världsimpulser, om vi går tusen år tillbaka i tiden så var ju inte köket så mångsidigt som det är idag.

Rent konkret är akademins uppgifter olika och många, men en del fokus ligger på att upplysa om råvarors möjligheter. Äpplen ska exempelvis inte behöva gå till spillo och ruttna i folks trädgårdar, man kan göra sylt, paj, saft och diverse andra ting med dem som många kanske inte tänker på.

Smålands och Ölands Gastronomiska Akademi är en ideell och politiskt obunden förening som syftar till att främja de gastronomiska värdena utifrån regionens kulturella tradition

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.