Ruinen håller inte för läktare – Visfestivalen i Västervik tvingas till färre platser

Uppdaterad
Publicerad

I år återkommer Visfestivalen i Västervik som vanligt efter två år med restriktioner. Men den 57:e upplagan kommer att hållas med färre besökare än vanligt – då arrangören inte längre får bygga läktare på delar av ruinen.

Den gamla ruinen i Västervik har varit hem för Visfestivalen sedan starten 1966. Så även i år, men denna gången får delar av ruinen vila.

Under en restaurering av och runt ruinen upptäckte man att den inte längre håller för läktarbyggen som tidigare. Det är ytan som vetter ut mot Gamlebyviken som från och med nu får klara sig utan läktare.

– Den ytan klarar inte av belastning och den klarar inte att bygga läktare med överbryggning som vi gjort på andra läktare, säger Micael Åkerman som är ombud för samhällsbyggnadsenheten i Västerviks kommun. 

450 färre besökare

Festivalen har fått sänka sitt besökarantal med 30 procent, det vill säga från 1650 personer till cirka 1200.

– Det är något färre personer det här året men det är säkerheten som står i fokus, säger Jakob Dahlqvist som är brandingenjör vid räddningstjänsten i Västervik. 

Festivalen går av stapeln under tre dagar mellan den 14-16 juli. I år frontas festivalen av artister som Melissa Horn, Weeping Willows och Loreen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.