Flashmob vid Kalmar slott

Uppdaterad
Publicerad

När Kalmar fäktklubb höll träningsläger under helgen passade de på att medverka i World Fencing Flash Mob.

Att det utlovade regnuppehållet uteblev stoppade inte fäktarna. Iförda full tävlingsmundering samlades de i allén vid Kalmar slott på söndagsförmiddagen.

Initiativet till just denna flashmob kommer från italienska fäktare och den genomförs över hela världen. Det är första året som en svensk fäktklubb är med, enligt Kalmar fäktklubbs Peter Barvestad. Han ser flera poänger med medverkan, inte minst eftersom det hela filmas och sprids på nätet.

– Dels så gör vi en rolig grej tillsammans. Men sen så kommer vi att synas utåt tillsammans med väldigt många andra föreningar och förbund runt om i världen.

Genomförs vid kända landmärken

Vid halv elva sprang hela gruppen fäktare längs Stadsparkens slingrande gångar för att sätta igång med ett energiskt fäktande på stranden till vallgraven kring slottet. En av idéerna med World Fencing Flash Mob är att göra aktionerna vid kända landmärken, så valet av slottet var ganska självklart.

De få slottsbesökare som också de trotsade regnet fick minst sagt en överraskning när de möttes av klirrande värjor och en vajande fana. I klippet ovan kan du själv se hur det såg ut.

Bakgrund

En flashmob är när en grupp människor samlas på en offentlig plats och utför en i förväg bestämd och synkroniserad händelse. Det kan röra sig om flera personer som plötsligt brister ut i sång eller utför en dans inför förvånade förbipasserande.

Källa: Nationalencyklopedin

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.