Forskaren Barzoo Eliassi/Stickcafé i Braås

Fler svenskar måste delta i integrationsarbete

Uppdaterad
Publicerad

Forskaren Barzoo Eliassi anser att det är problematiskt att det är svårt att få etniska svenskar att engagera sig för integration.

I Braås norr om Växjö finns ett stort ideellt engagemang för integration, bland annat har de startat ett stickcafé i samhället. Men det är svårt att få etniska svenskar att engagera sig.

Barzoo Eliassi forskar i socialt arbete vid Linnéuniversitetet och tror att svenskarnas svala intresse för att engagera sig beror på flera saker. Det handlar till exempel om ett samhälle som har blivit mer individualistiskt och en generell syn hos människor att det är statens roll att integrera människor. Men det är viktigt att just svenskar deltar för att integrationsarbetet ska lyckas, menar han.

– Det är jätteviktigt. Om folk från andra länder kommer till Sverige och känner att dörren är öppen här så stärker det deras tillhörighet i Sverige. En grupp som får stängda dörrar mot sig stärker istället sin identitet mot det landet personen kommer ifrån och tänker att man kommer aldrig att bli en del av det här samhället, säger Barzoo Eliassi.

Flera olika mötesplatser i Braås

Braås består med sina drygt 1 700 invånare av 54 olika nationaliteter. Samtidigt finns en grupp människor bestående av både etniska svenskar och invandrare som arbetar hårt för att skapa mötesplatser mellan människor. Under året sker många olika aktiviteter som exempelvis kulturfestivaler, idrottsevenemang, språkundervisning och stickcafé.

– Det civila samhället har en väldigt avgörande roll i vår samhällsutveckling och kompletterar och stärker myndigheternas del i att skapa integration, säger Barzoo Eliassi.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.