Foto: TT Bild

Flera fordon inblandade i trafikolycka i Moheda

Uppdaterad
Publicerad

Vid halv sju under lördagsmorgonen inträffade en trafikolycka med tre personbilar inblandade vid väg 126 söder om alvestakrysset i Moheda.

– Det blev en rejäl smäll, när vi kom till olycksplatsen låg det massor av skrot och bildelar utspridda, säger Joakim Karlsson som är räddningschef i beredskap vid Värends räddningstjänst.

Två bilar ska först ha kolliderat varpå den tredje körde in i fordonen. När räddningstjänsten kom till platsen ska tre personer själva tagit sig ur utan några påtagliga visuella skador. En fjärde person ska ha befunnit sig kvar i bilen. Enligt P4 Kronoberg är en kvinna lindrigt skadad och får stanna kvar på lasarettet i Växjö för observation. 

Fyra ambulanser ska ha larmats till platsen och väg 126 stängdes av under en timma för att röja undan platsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.