Miljontals stenar väcker frågor

Uppdaterad
Publicerad

I regn och rusk blev idag utgrävningarna klara kring fornborgen Gripeberg utanför Växjö – utgrävningar som kanske har gett mer frågor än svar.

Nu är de arkeologiska utgrävningarna av fornborgen Gripeberg utanför Växjö avslutade.

– De gav mer frågetecken än svar säger Mariann Hellberg ordförande i Kronobergs arkeologiska förening till Smålandsnytt.

Vid tre tillfällen de senaste åren har frivilliga ihop med Kulturparken Småland grävt och undersökt borgen.

Man har undersökt den närmare sexhundra meter långa muren kring toppen av berget och de miljontals stenar som ligger i rösen i en linje bakom muren. Borgen tros byggd för närmare tretusen år sedan.

– Vad dom tänkte på yngre bronsåldern när murarna byggdes det vet vi inte säkert säger Åsa Alering arkeolog till Smålandsnytt.

– Vi tror inte att det var en försvarsborg kanske var det en begravningsplats trotts att vi inte hittat några benrester fortsätter hon. Mest troligt är att det har varit någon form av kultplats, avslutar hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.