Supporterfolket draperade hela Örjans vall med rödvitrutiga dukar inför den fest som alla visste skulle komma. Ingen kunde på allvar tro att Kalmar FF skulle missa guld.
Kalmar ville så gärna göra en snygg avslutning, men uppgiften var inte lätt med en tung plan under guldfötterna och en tung motståndare i höstform emot sig.
Ledningsmålet i 13:e minuten genom brasilianaren Daniel Sobralense fick visserligen tränaren Nanne Bergstrand att resa sig upp och jubla och första halvleken var utan tvivel Kalmars. Men sedan fick han sätta sig ned igen.
Däckades
För i andra var det precis tvärtom, med ett Halmstad nu rikt på press och stridsvilja. HBK kvitterade (Emir Kujovic) och gjorde 2-1 (Andreas Johansson) och varenda rödvit spelare sprang och väntade och väntade och väntade på att matchen skulle ta slut.
Förmodligen var det den längsta halvleken i varenda Kalmar-spelares fotbollsliv.
För Viktor Elm tog guldmatchen slut redan i 35:e minuten. Han fick ett knä i huvudet och däckades. Han ställde sig upp, men sjönk ned igen på båren och bars ut.
Men Kalmars bäste spelare i år kom omklädd tillbaka, och från bänkens immiga avbytarkur han fick se skyttekungen Patrik Ingelsten göra 2-2, se publiken sätta på sig hattar av glittrande guld och sjunga SM-guld, SM-guld, SM-guld så det hördes ända ner i mörkaste Småland.
(TT)