Foto: TT

IVO kritiserar Region Kronoberg

Uppdaterad
Publicerad

En man sökte vård för psykiska problem på psykiatriska akutmottagningen i Växjö i början av december förra året. Mannen tog senare sitt liv. Händelsen får nu kritik av Inspektionen för vård och omsorg.

Mannen hade ångest, sömnproblem och tankar om självmord, men fick inte hjälp. Mannen tog sitt liv fem dagar efter sitt sista besöket på psykiatriska akutmottagningen i Växjö.

Inspektionen för vård och omsorgs bedömer att mannen inte vårdats tillräckligt för sina problem enligt lagen om psykiatrisk tvångsvård, LPT. ST-läkare hade erbjudit mannen heldygnsvård för sina problem, något som han tackade nej till. IVO understryker i sin bedömning att det speciella tillståndet som mannen var i gjorde behandling enligt LPT mer angelägen än bara samtalsterapi.

Det är ännu oklart om personens närstående fick tillräcklig information om graden på mannens psykiska svårigheter. De fick ett meddelande från mannen samma dag han tog sitt liv, men kunde inte rädda honom.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Växjö

Mer i ämnet