Två vägar finns till Prästviksbadet. Den ena har ägaren stängt av för trafik eftersom han i alla år själv har bekostat vägen.
Den andra vägen ägs av en samfällighet och går genom Lökenäs där boende anser att de gamla husen är ömtåliga. Kommunen vill köpa båda vägarna så att alla kan få tillträde till badplatsen. Men boende i Lökenäs vill inte ha trafik förbi sina hus överhuvudtaget. De vill att kommunen bygger en helt ny väg till badplatsen.
– Vi har kommit med olika lösningar i den här vägfrågan och det är inte att ta över Lökenäs byväg som kommunen vill, säger Anna Gate som bor i Lökenäs.
Vägsamfälligheten vill att badgästerna betalar ett hundra kronor för att använda vägen. Trettio familjer har betalat avgiften. 75 kronor av avgiften går till Glömminge IF som sköter badplatsen.
– Resten går till lokala handlaren. Det är han som administrerar avgiften, säger Björn Kumlien, ordförande vägföreningen.
Vidare säger han att det finns risk för att det blir låsta ställningar så länge kommunen vill dra trafiken genom byn.