– Vi ser hur man backar i många länder och slänger de humanistiska värderingarna över bord.
Publikintresset blev överraskande stort. Biljetterna tog slut direkt, och arrangörerna valde att sätta in en extra föreläsning tidigare på dagen. Gudrun Schymans egen förklaring till det stora publikintresset i Växjö är det politiska läget:
– Situationen i många länder – även i Sverige - är att krafter som vill inskränka jämställdheten blir starkare. Mänskliga rättigheter är under attack i hela världen. Då vill man veta mer om vad som går att göra för att vända utvecklingen.
Gudrun Schyman, f.d. partiledare för Vänsterpartiet, f.d. politisk vilde, f.d. talesperson för Feministiskt Initiativ, debattör, nykter alkoholist och erkänt skicklig retoriker var inbjuden av klubb Matriarkat.
– Det är en klubb som som bildats som en motkraft till den manligt dominerade musikscenen, förklarar Madlen Johansson, en av klubbens medlemmar.
Varför bjöd ni in Gudrun Schyman?
– Hon är en profil för just kvinnorna. Och vi kände att vi kunde lära oss mycket av henne, när det gäller det som vi själva håller på med också – att få ett större kvinnligt inflytande i musikbranschen.
Ett hundratal personer hade lockats till folkbildningskvällen i källaren under Kafé de Lux. Tio var män.