Håkan Hellström på Ullevi i juni 2016. Foto: TT

Håkan Hellström kommer till Öland

Publicerad

Efter två somrar med megakonserter på Ullevi ska Håkan Hellström att återigen ge sig ut på de svenska vägarna. Det blir åtta spelningar, varav en i Borgholms slottsruin.

Kalaset inleds i Stockholm stadion den 10 juni och avslutas på Ullevi i Göteborg den 29 juli, drygt ett år efter att han inledde resan med senaste skivan ”Du gamla du fria” just där.

”Sommarsverige lockar alltid!”, skriver han i ett mejl till TT.

Men det är inte bara landets två största städer som får chans att se Hellströms mullrande show. Han kommer också till Gävle, Umeå, Örebro, Karlstad, Borgholm och Malmö.

”Passionerat”

När det kommer till vädret hoppas Hellström att sommaren ska bjuda på ”solsken och rullande åska”, men han har inga direkta förväntningar på vem som kommer för att se honom live.

”Jag har spelat på ålderdomshem, klubbar, sjukhus, festivaler och alla möjliga platser. Vi kör på lika passionerat inför en sovande katt som för en stor publik”, skriver han.

(TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.