Deltagare går i prideparad iVäxjö och vinkar med regnbågsflaggor på en stadsgata.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Tusentals tågade genom Växjö i årets pridetåg – se hur det såg ut i klippet. Foto: Kajsa Oscarson/SVT

Här tågar prideparaden genom Växjö: ”Känner mig som hemma”

Uppdaterad
Publicerad

Regnbågsflaggor, dans och hög musik – stämningen var på topp i Växjö när årets prideparad tågade genom stan.

Varje år går tusentals människor genom Växjö i en prideparad för att uppmärksamma mångfald och HBTQI-frågor. En av årets deltagare var 19-åriga Emy Svensson, som gått i tåget tidigare.

– Det var här jag först insåg att det fanns fler som är som jag. Och det fick mig att känna mig som hemma, säger Emy Svensson.

Se hur det såg ut på gatorna i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.