– Det sa bara boom och rutan small. Jag slängde på mig kläder och sprang ut, hade jag befunnit mig på balkongen hade jag varit död. Det känns inte bra, säger Jan-Åke Kjellgren som låg och sov på andra våningen.
Kraftig smäll hördes
Sonen till en kvinna på äldreboendet mittemot fastigheten beskriver hur även de hörde en kraftig smäll under natten.
– Till och med min gamla mor som är stendöv vaknade. För mig som är gammal infanterist lät det som en Haubitskanon. Sen gick man ut och såg hela huset stå i lågor, säger han.
Tittar på ansvarsfördelning
Under måndagen kommer polisen knacka dörr i området i anslutning till fastigheten som antändes. Enligt polisen finns det många vittnesuppgifter att samla in och det är oklart när häktningsförhandling kommer att göras.
Kommunen arbetar med att reda ut hur ansvarsfördelningen ser ut.
– Vi håller just nu på och ta reda på hur fördelningen ser ut mellan kommun, fastighetsägaren och försäkringsbolaget. Det handlar om två personer som just nu bor på hotell som behöver nya bostäder, säger Per Hermansson, säkerhetsansvarig Alvesta kommun.
Tillståndet stabilt
Den 26-årige man som är misstänkt för grov mordbrand opererades akut för allvarliga skador efter branden. Han vårdas nu på intensivvårdsavdelningen och hans tillstånd är stabilt enligt Universitetssjuhuset i Linköping. Polisen uppger att mannen nekar till brott vid de första inledande förhören.