Helgesbo – Antalet hundutbildningar blir allt fler

Uppdaterad
Publicerad

Hundintresserade tjejer och killar som ska börja på gymnasiet och vill lära sig mer om sina fyrbenta vänner har idag fler skolor att välja bland än någonsin. Men de som vill vara säkra på att få jobba med sitt intresse efter studenten får räkna med att kavla upp ärmarna och starta eget.

Det är hundar som är den stora grejen för Emma Gullin och Stephanie Lundell. Det var därför som de hamnade på naturbruksgymnasiet i Helgesbo när skolan startade ett eget hundprogram hösten 2007. På schemat står ämnen som till exempel djursjukvård och hundsport.

Antalet gymnasieskolor som erbjuder renodlade hundutbildningar blir bara fler och fler. Värnamo och Kalmar är andra orter där det finns utbildningar med hundinriktning.

– När vi startade upp så fanns det 5-6 utbildningar som vi visste om i Sverige, varje år så öppnar det ett par nya utbildningar med hundprofil, säger Lonja Nimbs kursansvarig för hundprogrammet på Helgesbogymnasiet.

Men i arbetsförmedlingens platsbank finns det bara ett fåtal lediga jobb inom arbetsområdet. Så de som går utbildningen får nog kavla upp armarna och starta eget.

– Jag håller på och utbildar mig till hundfrisör, säger Emma Gullin som går tredje året på hundutbildningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.