Ikea kopierar våra möbler. Det hävdar flera företag som stämt möbeljätten för brott mot upphovsrättslagen, skriver Dagens Industri.
Nyligen dömdes Ikea till att betala 300 000 i skadestånd och drygt 4 miljoner i ersättning för rättegångskostnader efter att ha förlorat ett mål mot en amerikansk ficklampstillverkare.
En annan som stämt Ikea för upphovsrättsbrott är Stefan Schörling, vd och grundare av företaget Hasta som tillverkar gardintillbehör. Även babyprodukttillverkaren Babybjörn har nyligen stämt möbeljätten för mönsterintrång.
Ytterligare en som drabbats är formgivaren Bodil Griwell, som säljer och marknadsför en barstol som hon själv designat. För drygt ett år sedan lanserade Ikea en likadan barstol till en sjättedel av priset och hennes försäljning minskade kraftigt.
Ikea vill inte närmare kommentera fallen eftersom processerna pågår. Men Tina Björeman, pressansvarig på Ikea, säger till DI att med så många artiklar som Ikea har i sitt sortiment så kan den här typen av ärenden dyka upp i enskilda fall.
(TT)