Torget var fullt, stämningen så SM-guldfylld och det var en perfekt inramning kring scenen där Kalmar-spelarna dansade och viftade och var lika glada som de var när de hade lämnat Örjans vall och Halmstad tre timmar tidigare. Kanske ännu gladare. Lite i guldhatten.
Tobbe Tingström, boende i kvarteren, sade att det här SM-guldet är stort för Kalmar. Som stad, kommun och även för att Kalmar ligger lite på baksidan av Sverige.
– Kalmar och fotbollslaget har varit en gnagare, ja uppstickare, för de andra stora lagen och städerna. Det här är riktigt kul, sade han.
På vägen i buss från Halmstad där guldet spikades på eftermiddagen mötte brandkåren vid kommungränsen och eskorterade laget med blåljusen fullt påslagna in till torget.
Och polisen i Kalmar hade bara gott att säga om firandet. Sedan gick alla spelarna in på Calmar stadshotell och käkade isterband med dillstuvad potatis.
(TT)