Kian sitter på en balkong med en laptop i knät.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
– Jag är rädd att jag ska användas för att sätta press på mina föräldrar, säger Kian, om att återvända till Iran för att kunna söka uppehållstillstånd i Sverige. Foto: Kaisa Lappalainen/SVT

Kian, 21, från Kalmar riskerar utvisning till Iran – kan tvingas in i revolutionsgardet

Publicerad

21-åriga studenten Kian Garazhian kom till Sverige för sex år sen med sin mamma som är forskare och hotad av regimen i Iran. Nu riskerar han att ensam skickas tillbaka – och direkt tvingas in i armén.

– Just nu betraktas jag som en soldat på flykt, säger han.

Sedan det tolv dagar långa kriget mellan Israel och Iran i juni har snaran dragits åt i Iran, beskriver Kian och hans föräldrar, som sedan fyra år bor i Kalmar.

– Man ser de senaste dagarna att staten Iran är väldigt paranoid, de har fängslat och dömt unga människor till dödsstraff för att man tror att de har en koppling till Israel, berättar Kian.

Krig mellan Israel och Iran

Hans mamma kom 2019 som forskare till Sverige. Hennes forskning, som undersökt fattigdom och trafficking i katastrofområden i Iran, väckte ont blod hos regimen och hon fick en forskartjänst på Göteborgs universitet, och senare även på Linnéuniversitetet, inom ramen för internationella nätverket ”Scholars at risk”.

Inte längre närmast anhörig

Kian och hans pappa fick följa med som familjemedlemmar på mammans arbetstillstånd, och Kian har gått gymnasiet i Kalmar.

Men när han nu fyllt 18 räknas han inte längre som närmast anhörig till sin mamma utan behöver ett eget uppehållstillstånd. Något han nu fått avslag på från Migrationsverket.

Han har även fått avslag på ansökan om uppehållstillstånd för studier han redan påbörjat i Lund – med hänvisning till att en sådan ansökan måste göras utanför EU, i praktiken från Iran, landet de flytt i från.

Hör Migrationsverket förklara varför Kian inte får stanna i Sverige – och varför han måste återvända till Iran för att söka ett uppehållstillstånd – i klippet nedan.

Jesper Tengroth, presschef på Migrationsverket, utomhus i kostym och slips.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Jesper Tengroth, presschef på Migrationsverket säger att myndigheten löpande utvärderar situationen i Iran, men i nuläget är bedömningen att det inte finns några hinder för utvisningar. Man bedömer inte heller att det skulle innebära en fara för Kian att återvända. Hör honom i klippet. Foto: Jonas Holmqvist

I Iran ska alla män som fyllt 18 år göra militärtjänstgöring som varar upp till två år. Man kan placeras i den reguljära armén eller i det islamska revolutionsgardet.

Kian är övertygad om att han riskerar att hamna i armén om han återvänder.

Överväger att söka asyl

Nu överväger Kian att istället söka asyl i Sverige. Att han inte gjort det tidigare beror på att han och hans familj tänkte att arbete och studier i landet skulle vara en säkrare väg till att på sikt få permanent uppehållstillstånd.

– Som jag förstår det är asylprocessen ofta lång, osäker och psykiskt påfrestande. Den innebär begränsningar, till exempel osäkerhet kring rätten att arbeta. Därför kändes det mer naturligt för oss att försöka en annan väg. Men idag är situationen annorlunda, säger han.

Beslutet om utvisning är överklagat till Migrationsdomstolen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krig mellan Israel och Iran

Mer i ämnet