Kosta – Omtvistat glashotell invigs

Uppdaterad
Publicerad

Glashotellet i Kosta har varit ett omtvistat projekt sedan första spadtaget 2008, och nu på lördag är det dags för invigning.

– Det känns jätteroligt, jättespännande och aningen nervöst, säger ägaren Torsten Jansson.

Sju konstnärer har fått i uppdrag att sätta sin prägel på hotellet, bland annat Åsa Jungnelius som skapat en installation i spa-avdelningen. Andra involverade konstnärer är Bertil Vallien och Anna Ehrner.

Lessebo har fällts i kammarrätten för att ha gynnat en enskild näringsidkare när kommunen gick in med 23 miljoner kronor i projektet, men Torsten Jansson menar att det här är en bra satsning för bygden.

– Bygden har ju drabbats hårt av lågkonjunkturen, det är många som har dragit ner. Här har vi skapat ett par hundra nya arbetstillfällen om man lägger ihop handelsplatsen och hotellet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.