Kvarteret Valnötsträdet i Kalmar sålt

Uppdaterad
Publicerad

Det blev Glebe Fastigheter AB som vann striden och får köpa kvarteret Valnötsträdet i Kalmar från kommunen.

Nu ska det bli bostäder i området. Glebe Fastigheter tänker bygga om Axel Weüdelskolan i kvarteret till cirka 35-40 lägenheter för äldre. Det gamla konstmuseet omvandlas till 20-25 hyresrätter och det före detta miljökontoret och barnbiblioteket kommer att rymma ytterligare lägenheter.

Fastighetsbolaget vill dessutom bygga ett fem våningar högt hyreshus i kvarteret med lägenheter i olika storlekar. Men Söderports café ska finnas kvar enligt de nya ägarna.

Ombyggnaden ska starta hösten 2009 men först krävs det att kommunen ändrar detaljplanen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.