Läkare kritiska till vårdval

Uppdaterad
Publicerad

Även i Jönköpings län funderar man nu på att införa den vårdvalsmodell som Kronobergs län har planer på att genomföra. Men modellen får nu ytterligare kritik.

Vårdvalsmodellen innebär att alla patienter själva väljer vårdcentral och att varje patient sedan har en så kallad vårdpeng som följer med till den valda vårdcentralen. Ju fler patienter desto mer pengar till vårdcentralen alltså.

Men i en debattartikel i Växjötidningen Smålandsposten skriver nu tre distriktsläkare i Kronobergs län att modellen inte tar hänsyn till de vårdcentraler som inte har så många, men desto svårare patienter. Modellen gör att ingen vårdcentral i framtiden kommer att att vilja befatta sig med de patienter som är svårast sjuka och som kräver många och långa besök på vårdcentralen, menar de tre distriktsläkarna.

I Kalmar län har landstinget inga planer på att följa i Kronobergs spår, men i Jönköpings län står det och väger. Och mycket tyder på att man redan före sommaren kommer att bestämma sig för om man ska börja använda vårdvalsmodellen eller inte.

– Det mest tilltalande tycker jag är att man ger patienten makt, säger Peranders Johansson (m), landstingsråd i Jönköpings län. Det är alltså valfriheten för patienten att välja den vårdgivare som han eller hon själv vill.

Däremot är även Peranders Johansson tveksam till storleken på vårdpengen. Vårdcentraler med ett tungt patientklientel måste helt enkelt få mer pengar per patient än andra vårdcentraler, menar han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.