Anticimex har analyserat statistik från alla besiktningar av vindar i småhus som genomförts inför husförsäljningar under år 2020. Totalt rör det sig om 41 514 vindar som har besiktigats. Nästa 12 000 av dem hade alltså en fukt eller mögelskada.
– De här vindsutrymmena brukar oftast drabbas av fuktrelaterade skador då man bommar igen allmänventilationen i bostaden, och det gäller framförallt i självdragshus, säger Daniel Persson som är besiktningstekniker vid Anticimex i Växjö.
Skadade takpannor
En vanlig anledning till problem är skadade takpannor eller andra beläggningar som släpper in fukt. Men även fuktig luft som läcker ut på vinden via vindsbjälklaget är enligt Daniel ett stort problem.
– När det gäller hus med självdragsventilation så ser vi att sju av tio vindar har någon form av fuktproblem säger Daniel Persson.
I klippet får du följa med en besiktningstekniker upp på en villavind.