Ola Salo är ball jesus i rockopera

Uppdaterad
Publicerad

Rockoperan Jesus Christ Superstar blev sensation för 40 år sen och på fredag är det premiär i Malmö med The Ark sångaren Ola Salo i huvudrollen.

Jesus Christ Superstar gjordes i början på 60-talet av två unga män Tim Rice och Andrew Lloyd Webber. Den skildrar jesus sista dagar fram till korsfästelsen. Blandningen av symfoniorkester och rock var helt ny på den tiden.

Ola känner igen sig i sin roll.

– Som popstjärna har jag både fått ta emot publikens jubel och blivit korsfäst emellan åt också.

Ola har översatt den engelska texten till nutida svenska och i texten finns ord som både ball och hype.

Ola Salo

Född: Avesta

Uppväxt: Rottne

Gymnasiet: Växjö

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.