Hur fungerar det öppna kontorslandskapet på din arbetsplats?”
Per • All forskning visar på att allt distraktioner stör fokus på arbetsuppgifter. Har man arbetsuppgifter där man behöver fokusera så är ett öppet kontor helt värdelöst.
Att då erbjuda "hörlurar" är ett bevis på att det är feltänk från början.
Tar vi Växjö kommunhus, så ser jag att mängder av mina kollegor hellre jobbar hemma, än på sin arbetsplats, eftersom de inte får något vettigt gjort i huset. (ständiga störningsmoment, springa och leta nya tysta rum, avbrutna möten, fullbokat osv.)
Tyvärr kan chefer inte erkänna det som är fel, utan kör på med de trender som råkar vara på modet för stunden.
Tack för synpunkter Per. Längre ner i flödet här finns en video med en rundvandring i just kontorsmiljön i Växjös nya kommunhus.
Eva • Förutom allt som skrivits, också värdelöst om man har problem med hörseln. Väldigt störigt och ineffektivt när flera har telefonsamtal/videosamtal samtidigt i en öppen yta. Man måste åk hem och jobba ikapp.
Har också exempel på hur olämpligt det är när andra medarbetare skrattar högt när man pratar med en nybliven änka/änkling. Det ger ett oseriöst intryck, samtidigt som man väl måste kunna få skratta på jobbet?
Carina • De dagar jag arbetar på kontoret blir det mindre än hälften gjort jämfört med de dagar jobbet utförs hemifrån. Är dubbelt så trött efter kontorsdagarna. Dagen efter ännu påverkad negativt av jobbet på kontoret. Så många andra på jobbet nämner samma sak. Kontorslandskap nej tack. Kommer troligen gå i förtida pension pga av Kontorslandskap.
Alicia • På mitt jobb har vi nu gått över från mindre rum med två arbetsplatser till öppet landskap. Jag brukade kunna fokusera på mitt arbete och få mycket gjort. Nu går det många dagar där jag inte kan få uppgifter slutförda, all mummel runt om, folk som går förbi. Alla distraktioner runt mig äter upp mitt huvud… hoppas jag ska smälta in detta men det känns för intensivt när jag har koll på allt som händer i huset.
Nina • Det är den sämsta idé man någonsin kommit på att spara pengar på lokalyta o h tro att det sammantaget blir lönsamt för verksamheten att sitta i kontorslandskap. Utöver allt det vanligt nämnda negativa med kontorslandskap Ser jag att kompetensöverföringen försämras. Människor vill inte komma och fråga saker för att det stör alla i rummet. Vore bättre att låta alla jobba på distans ännu mer om man vill spara pengar på lokaler. Då kan vi skypa och ringa varandra utan att störa andra. Eller återgå till egna rum om man vill ha medarbetare på kontoret
Anonym • På min arbetsplats fungerar det inte alls. Alla pratar högt, olika konversationer pågår samtidigt och det finns alltid någon däremellan som gärna ska ta ett privat telefonsamtal vid sin plats också. Förutom det snyter sig folk högt och hostar gärna rakt ut också. Ytterligare en sitter och knappar på tangentbordet så hårt att man undrar om hen är arg. Tar man upp detta i grupp eller med chefen är svaret att det är viktigt med det sociala på arbetsplatsen. Men pratar man med enskilda personer separat från gruppen säger de allra flesta att man föredrar kontorsrum. Lustigt det där. Vem är det då som egentligen trivs med det öppna kontorslandskapet?
Tack för input och synpunkter.