Foto: Francisco Seco TT

Polisen delar ut gratis cykellysen istället för böteslappar

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagen delade kommunen i samarbete med polisen ut cykellysen till mörkercyklande cyklister i Kalmar.

Målet är att öka användandet av cykellyse under de mörka vintermånaderna. Representanter från både kommun och polis befann sig under tisdagen på Tullbron i Kalmar för att informera och delat ut gratis cykellysen till de cyklister som saknade. 

Och polisen lovade att inte dela ut böter vid kontrollen. 

Kalmar

– Syftet under kvällen är att informera och uppmuntra de vi möter till att använda cykellyse när det är mörkt, säger Thomas Eidrup, cykelstrateg på Kalmar kommun.

Lag på lyse både fram och bak

I Sverige är det lag på att ha lysen både fram och bak på cykeln. Om man cyklar i mörker utan lyse riskerar man att få böter på 500 kronor per saknat lyse. 

I kommande kontroller kommer polisen dock inte att blunda för cykling i mörker utan belysning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kalmar

Mer i ämnet