Reporäntan kan höjas i februari

Uppdaterad
Publicerad

Riksbanken höjer sin viktigaste styrränta, reporäntan, med 0,25 procentenheter till 1,75 procent.

Reporäntan har legat oförändrad sedan juni i fjol, då den sänktes med en halv procentenhet. I sin motivering till räntehöjningen flaggar Riksbanken för att det är inflationen som kommer att styra hur stora de kommande räntehöjningarna blir:

-Och Riksbanken målar upp en tämligen positiv bild av inflationstrycket. En låg inflation ger banken stor frihetsgrad att kunna agera ganska långsamt och försiktigt, säger Robert Bergqvist, chefsanalytiker på SEB Merchant Banking.

Därmed talar mycket för att det inte behöver bli särskilt kraftiga höjningar.

-Men sannolikt tas ändå nästa steg i februari, säger Bergqvist.

I ett pressmeddelande skriver Riksbanken:

”I inflationsrapporten i december var bedömningen att den internationella tillväxten i år och under de kommande åren skulle bli god men avta något. Den nya information som inkommit sedan dess tyder på att utvecklingen blir något starkare än väntat”.

Banken pekar på att flera konjunkturindikatorer tyder på en starkare utveckling framöver än väntat. ”En viss upprevidering av prognoserna för BNP-tillväxten såväl 2005 som 2006 kan därför vara motiverad”, skriver Riksbanken.

Situationen på arbetsmarknaden ser enligt Riksbanken nu ut att ha ljusnat något. Banken pekar på att antalet sysselsatta ökar och antalet nyanmälda lediga platser har fortsatt att stiga. Däremot har antalet arbetade timmar utvecklats överraskande svagt och produktivitetstillväxten i näringslivet är därför starkare än beräknat, enligt Riksbanken. ”Det tyder på att kostnadstrycket framöver blir dämpat trots en högre tillväxt i produktionen”, heter det i pressmeddelandet.

Riksbanken bedömde i december att inflationen gradvis skulle stiga framöver och närma sig målet 2 procent, i takt med att resursutnyttjandet stiger. Banken räknar fortfarande med att inflationen kommer att stiga i linje med den tidigare prognosen.

”Med den information som i dag finns tillgänglig är därför en uppgång i reporäntan rimlig, ungefär på det sätt som marknaden de senaste veckorna förväntat sig”, skriver Riksbanken.

Banken höjer också på nytt ett varningens finger för utvecklingen på bostadsmarknaden: ”Liksom tidigare finns det även anledning att beakta att hushållens skuldsättning och huspriserna fortsätter att stiga snabbt”. Nye riksbankschefen Stefan Ingves kommer enligt pressmeddelandet inte att närvara vid förmiddagens presskonferens om räntebeslutet. (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.