Sju veckor efter den medicinska kom kvinnan tillbaka till kvinnokliniken på Växjö lasarett. Hon hade då tagit ett positivt graviditetstest. Hon genomgick därefter en sen abort.
För ungefär en vecka sedan återkallades ett graviditetstest som används inom landstinget. Tillverkaren hade konstaterat att testen var felaktiga och kunde visa negativt resultat även om kvinnan var gravid.
Oroliga kvinnor ska höra av sig
Landstinget tror nu att det kan ha varit ett av de felaktiga testen som användes. Nu uppmanas andra kvinnor som gjort en efterkontroll efter en medicinsk abort mellan den 1 maj och den 9 augusti att ta kontakt med kvinnokliniken om de känner sig oroliga.
Landstinget Kronoberg har även gjort en anmälan om det inträffade till Socialstyrelsen enligt Lex Maria eftersom ingreppet blev betydligt större än om det upptäckts vid efterkontrollen att kvinnan fortfarande var gravid.