Sjukhuset gipsade fel ben

Uppdaterad
Publicerad

Den tioåriga flickan hade svårt att komma tillbaka efter benbrottet och anledningen var att läkaren gipsat fel ben.

En tioårig flicka med benskörhet fick fel ben gipsat på länssjukhuset i Kalmar. Det här framgår av en anmälan till inspektionen för vård och omsorg. Enligt mammans anmälan hade flickan ramlat och efter röntgen framgick att hon hade en mindre fraktur i vänster ben och en större i höger ben som läkaren bedömde var tvunget att gipsas.

Upptäckte misstaget av slump

När flickan fyra månader senare bröt sitt högra ben kommenterade personalen på sjukhuset i förbifarten att det var tur att flickan inte brutit samma ben som sist. Mamman och flickan opponerade sig och menade att det ju var höger ben som varit gipsat senast. Röntgenbilder visade då att det var det vänstra benet som hade haft den stora frakturen vid första skadan.

Mamman menar att misstaget förklarar varför flickan hade så svårt att komma igång igen efter benbrottet. Det tog enligt henne tre månader innan flickan var som vanligt igen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.