Senast en ruta krossadeds på Somaliska föreningens lokaler var den 21 december. I lördags kväll hände det igen.
– Vi är oroliga, det känns konstigt att vi återigen blir utsatta för trakasserier, säger Mohamed Diiriye som är engagerad i Somaliska föreningen i Forserum.
Även för två år sedan utsattes somaliska föreningen i Forserum för stenkastning. Då berättade flera medlemmar ur föreningen att de blivit misshandlade och att deras barn inte ville gå till skolan.
Flera reagerade
Polisen valde då att stationera ett mobilt team i Forserum som skulle prata med folk på stan och jobba förebyggande. Även politiker vallfärdade till Forserum för att visa sitt stöd för att ingen ska bli trakasserad oavsett var man kommer ifrån.
Nu hoppas återigen Somaliska föreningen i Forserum att flera ska visa sitt stöd.
– Ingen som bor i Forserum eller någon annan stans i vårt land ska behöva bli trakasserad, säger, Mohamed Diiriye.