Det var strax innan midnatt som ett vittne passerade Dörbyskolan i Kalmar och såg två mörkklädda figurer röra sig inne i skolans lokaler.
Därefter lämnade de två misstänkta gärningsmännen skolans lokaler bärande på en väska. Polisen larmades till platsen och kunde senare gripa de båda männen som är i 18 respkektive 20-årsåldern.
Bar på stöldgods
I väskan fann man postförsändelser som hade stulits från skolans postfack. Det är i nuläget oklart om något mer har stulits från skolan.
De båda männen var påverkade av narkotika. Den ena mannen var så pass berusad att han inte gick att förhöra i samband med gripandet.
– Vi kommer att förhöra honom under lördagsmorgonen när han nyktrat till, säger Kent Andersson som är jourhavande förundersökningsledare vid polisen i Kalmar.
Utredning pågår
Båda männen är nu misstänkta för inbrott, stöld, hot mot tjänsteman samt ringa narkotikabrott. Det är i nuläget oklart om hur gärningsmännen tagit sig in i skolans lokaler.
Polisen kommer inom kort att inleda en teknisk brottsplatsundersökning. De båda männen släpptes senare under lördagen av åklagaren men är fortfarande misstänkta för brott.