Växjö får ny skejthall

Uppdaterad
Publicerad

Kommunen bidrar med 300 000 kronor till en skejtpark i Växjö.

Föreningen Växjö skate har varit utan en inomhuslokal sedan 2013. Detta har gjort det svårt för skejtare att träna året runt.

Nu har kultur- och fritidsnämnden i Växjö beslutat om att bevilja ett driftsbidrag på 300 000 kronor till Växjö Skate, som stöd till hyreskostnaden det första året för en inomhuslokal.

I förra veckan berättade SVT Nyheter Småland att Växjö skate gärna ser att en nu ledig lagerlokal på Ahlstomområdet blir deras nya inomhusarena.

Ska kunna boka träningspass

En annan nyhet blir att Växjös skejtare ska kunna boka träningspass, något som inte är möjligt i dagens utomhuspark Spetsamossen.

Föreningen menar att skejtträningen försvåras när man måste samsas med barn och unga i olika åldrar och med olika kunskapsnivå.

Diskussionen mellan förvaltningen och föreningen om en ny skejthall har pågått under lång tid.

Dels för att man haft svårt att hitta en lämplig lokal, dels för att man sökt en lösning på hur lokalen ska hållas bemannad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.